10 + 1 dolog, amit nem biztos, hogy tudtál a miskolci villamosról
Július 10-én lesz pontosan százhúsz esztendős a miskolci villamosközlekedés. Ennek örömére összegyűjtöttünk majdnem egy tucat érdekességet a történelmi múltra visszatekintő "miskolcikumról".
A belváros villamossal 1900 körül. Kép forrása: wikimedia
1. Tudtad, hogy a miskolci volt az egyik első vidéki villamosvonal-hálózat Magyarországon? Legalább tíz évvel előzött meg olyan nagyvárosokat a villamosvonala kiépítésével, mint Debrecen és Szeged. Egyedül Szombathely az egyetlen, ahol a miskolcival egy időben nyitották meg a villamoshálózatot, de ezt 1974-ben megszüntették.
2. Az első villamosvonal Miskolcon a Tiszai pályaudvar és a Verestemplom - Szent Anna templom - között közlekedett, a mai 1-es villamos vonalával megegyező vonalon. Tehát, ha a belvárosban villamosozol, gondolj arra, hogy már 120 éve is majdnem ezen az úton közlekedtek a régi miskolciak is!
Az MDV 55-ös motorkocsija a Szent Anna templomnál a Vasgyár felé haladva a '40-es években. Kép forrása: villamosok.hu
3. Annyira tartottak a miskolciak a villamostól, hogy az újságírók "házalakú száguldó szörnyetegnek" is csúfolták az első néhány útja után. Azonban a városlakók hamar megszerették ezt a tömegközlekedési formát. Az első járatokon is már tömegek utaztak, emiatt sűríteni kellett a járatszámot. Joggal vetődhet fel benned a kérdés, ha azokat az elegáns, fadobozszerű villamosokat már óriásinak és "szörnyetegnek" gondolták a helyiek, vajon milyennek látták volna a mai Skodákat, amelyek 32 méter hosszúak és 3,5 méter magasak?
Új, Skoda villamos a Tiszai Pályaudvaron. Fotó: #hellomiskolc
4. Már száz évvel ezelőtt is a mai gyakorisághoz közel, nagyjából 5 percenként jártak a fővonalon a kocsik a csúcsidőben, ami elég modern teljesítménynek számít a korabeli tömegközlekedésben.
5.Diósgyőrbe már elég hamar kiépült a villamosvonal 1905-1906 környékén. A vonalat Diósgyőri HÉV-nek hívták, és hamar egybekötötték a fővonallal, így már száz évvel ezelőtt is el lehetett jutni Miskolcon a Tiszai Pályaudvarról Diósgyőrbe egyetlen vonaljeggyel.
A Diósgyőr felé járó villamos, MDV 100-as motorkocsija 1905 körül, kép forrása: villamosok.hu
6. 1913-ban szerették volna a villamosvonalat egészen Lillafüredig meghosszabbítani,de az I. világháború kitörése megakadályozta az ez irányú terveket. Pedig akkor még nem létezett a Lillafüredi Palotaszálló és a Függőkert sem. Képzeld el, milyen lett volna, ha végül megépítik ezt a különleges utat, és sziklák között, az erdő mellett villamos zakatolt volna nagyjából addig, ameddig a mai kisvasúti állomás áll!
7. Az 1918-as spanyolnátha járvány kitörése miatta villamosokat körültekintő módon fertőtlenítették. A fertőtlenítés szükségessé tette, hogy vonalközi végállomás jöjjön létre - a korábbi végállomáson - a mai Szent Anna téren.(Ma ez az állomás már csak egyszerű megállóként üzemel.)
8. Miskolcon 0-ás számú villamos is járt! Ráadásul a villamosközlekedés történetében kétszer is. Először 1964-1989 között, másodszor 2010-ben. A körvonal a mai Újgyőri főteret kötötte össze a Vasgyárral.
Régi 2-es villamos a Tiszai Pályaudvaron. A 0-ás villamos, a 2-eshez hasonlóan a Vasgyárba járt. Forrás: villamosok.hu
9. Minden évben advent idején a városi közlekedési cég kivilágított és kidíszített adventi villamost közlekedtet az 1-es villamos vonalán, amelynek az ország minden pontjáról a csodájára járnak.
Az adventi villamos 2016-ban. Fotó: #hellomiskolc
10. Miskolc első villamosmozdonyát a Ganz gyártól vásárolta a helyi közlekedési cég, amelyet akkor még MVV-nek hívtak. A jármű az I-es (római 1-es számú) pályaszámot kapta - tehát MVV-I-esnek keresztelték -, és csak 1967-ben selejtezték le! Tehát a legelső miskolci villamoskocsi 70 esztendőn át volt működőképes!
A "legendás" MVV-I. Forrás: villamosok.hu
+ 1 A miskolci villamosról egy dal is született. A Styx együttes Miskolci villamoson című dala 1967-re datálható, a legelső miskolci villamosmozdony leselejtezésének idejére. A Reflex zenekar ebből a dalból készített egy vidám feldolgozást 2015-ben, amihez alkottak egy videót is, melyben feltűnnek a miskolci villamos történetének "emlékképei":
TIPP:Július 10-én, hétfőn Miskolcon a jeles alkalom tiszteltére nosztalgiavillamoson utazhatsz. További információt a Nosztalgiajáratokról az MVK Zrt weboldalán találsz: Nosztalgiajáratok a villamos 120 éves évfordulóján (MVK Zrt.)
Fotó: #hellomiskolc
Források:
A vidéki villamosvasutak mozdonyai (villamosok.hu)
Miskolc villamosvonal-hálózata (wikipedia.hu)
Dobrossy István, Miskolc írásban és képekben. 2. Miskolc 1995. 218-223.